Udar mózgu w czasie pandemii – zawsze reaguj!

Zdrowie i uroda

W Polsce wiele osób nie wie jak w obecnej sytuacji epidemicznej zareagować i gdzie szukać pomocy, nawet jeśli dotykają je poważne dolegliwości. Eksperci apelują #NieTraćSzansyNaŻycie i w sytuacji wystąpienia objawów udaru mózgu niezwłocznie skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym.

Zostań w domu, ale jeśli zauważysz objawy udaru mózgu, reaguj natychmiast!

Ograniczenia systemowe związane z walką z epidemią COVID-19 nie obejmują leczenia chorób zagrażających życiu. Każdy, nawet osoba będąca na kwarantannie, powinna tak szybko jak to możliwe telefonicznie zaalarmować pogotowie ratunkowe w przypadku gdy podejrzewa u siebie lub innej osoby udar mózgu.

W takich sytuacjach unikanie kontaktu z personelem medycznym w obawie przed zakażeniem koronawirusem jest błędem – podkreśla prof. Bartosz Karaszewski, Kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych

Osoby, które zachorują na udar mózgu podczas pandemii, mogą otrzymać skuteczne leczenie podobnie, jak w normalnych warunkach epidemicznych. Z kolei pacjent z udarem mózgu, u którego jednocześnie zostanie rozpoznana infekcja COVID 19 będzie leczony w oddziale udarowym tzw. szpitala jednoimiennego, czyli leczącego chorych z tą infekcją – wyjaśnia prof. Karaszewski.

Udar mózgu zagraża życiu także w czasie pandemii

Udar mózgu to jedna z tych powszechnych, groźnych i wymagających natychmiastowej pomocy chorób, na które ryzyko zachorowania nie maleje w okresie pandemii. W Polsce co roku ok. 80 000 osób doznaje udaru mózgu, a ok. 30 000 osób z jego powodu umiera. Nie możemy zapomnieć, że schorzenie to może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Każdy powinien znać podstawowe objawy tej choroby, takie jak np.: opadnięty kącik ust, zaburzona mowa, niedowład nogi i/lub ręki, zawroty głowy, zaburzenia widzenia - przy czym nie wszystkie te symptomy muszą wystąpić jednocześnie.

Udar mózgu – co robić w przypadku wystąpienia tej choroby w dobie COVID-19?

Zawsze w sytuacji zauważenia objawów udaru mózgu u siebie lub osoby z otoczenia, należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

Obecnie dyspozytor może zadać dodatkowe pytania związane z COVID-19, które pomogą w podjęciu decyzji, do którego szpitala chory powinien trafić. W leczeniu udaru mózgu liczy się czas – im szybciej chory trafi do oddziału udarowego tym ma większe szanse na przeżycie i ograniczenie jego skutków.

Choroby ostre stanowiące zagrożenie życia, takie jak udar mózgu, powinny, i na tę chwilę mogą być leczone, tak skutecznie jak w normalnych, w rozumieniu epidemicznym, warunkach. Aktualnie większość oddziałów udarowych w Polsce działa bez zmian. Strach przed zakażeniem koronawirusem nie powinien powstrzymywać nikogo przed bezzwłocznym skontaktowaniem się z pogotowiem ratunkowym w przypadku objawów charakterystycznych dla chorób takich jak np. udar mózgu czy zawał serca. Brak reakcji lub zbyt późne wezwanie pomocy medycznej może spowodować, że wiele osób straci szansę na dalsze życie w sprawności - ostrzega ekspert.

Nie lekceważ objawów udaru mózgu – nie trać szansy na życie!

W trosce o zdrowie i dobro pacjentów i w odpowiedzi na bieżącą sytuację Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Nauk Neurologicznych podjęło akcję informacyjno-edukacyjną #NieTraćSzansyNaŻycie, w której podkreśla, by nie bagatelizować objawów udaru mózgu w obawie przed kontaktem z personelem medycznym i zarażeniem koronawirusem.


Projekt popierają także dwie największe w Polsce organizacje pacjenckie, działające w obszarze udaru mózgu: Fundacja Udaru Mózgu oraz Stowarzyszenie Udarowcy – Liczy się Wsparcie!